Ana Sayfa > DDT Tarihi
Tüm dublajlar, baştan sona, yapım ve seslendirme anlamında Üsame ve Sadık Ağırbaşlı tarafından yapılmaktadır.

1991 yılında bilgisayarla tanıştılar.

5 Haziran 1999 günü Hababam Sınıfı'ndan 1 dakikalık kısa bir parçayı seslendirerek dalga dublajın temelleri atıldı. Bu çalışma Türkiye'de yapılan kişisel İLK DALGA DUBLAJDIR.. Milat 5 Haziran 1999'dur.

Farklı çalışmaların ardından 9 Eylül 1999 tarihinde Hababam'ın başka bir bölümüne 3 dakikalık dublaj yapıldı. Bu dublajları şu ana kadar bir elin parmakları kadar kişi ancak izlemiştir. Yakın çevreleri dışında izleyen olmamıştır.

Üsame daha sonra dalga reklam yapmaya başladı. 1999-2001  yılları arasında yerel ve ulusal reklamları tiye aldığı reklamlardan seçtiklerini mayıs 2001 ve BEST of BEST adı altında 20 dakikalık bir bütün haline getirdi ve "dalga reklam" yapımına noktayı koydu.

2001 yılının sonlarında reklamlara ara veren Üsame, deneme mahiyetinde yeniden dublaj yaptı, amacı Sadık' a göstererek eski yapımlarına teknolojik destekle devam edebileceklerini göstermekti. Denemelik ve denedikten sonra silme amacıyla yaptığı dublajı arkadaş çevresine izlettirdi. Umduğundan çok fazla beğenilip defalarca izlenip; izleyiciler tarafından adı ÇIK ÇIK koyulunca, serinin devamı geldi. Önceki, bize göre "amatörce" dublajları saymazsak (Hababam Sınıfı 1-2-3)  ilk derli toplu dublajımız Çık Çık'tır. Yapım tarihi 30 Aralık 2001 olmasına rağmen biz bunu yuvarlayıp Ocak 2002 diyoruz.

Birkaç gün içinde dublajların devamı geldi. Bahçe ve Mapus Kantini aynı hafta içinde yapıldı. Doktor dublajında Üsame tek başına seslendirme yaptı. Ardından 5. Dublajları Velespit geldi. Pilav Dönüşü dublajını yaptılar. Buraya kadar yaptıkları yapımları sadece arkadaş çevreleri izlemişti.

Tam bu sıralarda yani mayıs-haziran 2002 tarihinde bir yakınlarına, içinde yukarıda saydığımız sayıdaki dublajlarında bulunduğu sadece 1 adet emanet CD verirler. Emanet cd'yi alan kişi Üsame ve Sadık'tan habersiz dublajları ve klipleri arkadaşına izlettirmek için götürür. Götürüş o götürüş. Kendi deyimiyle gülmekten yerlere yatan arkadaşı CD'yi kendisine kopyalayıp defalarca izler. İşyerindeki arkadaşlarına da yararak kendi aralarında gülmek için sebep bulmuş olurlar.  Gülmekten biz yarıldık, başkaları da yarılsın felsefesiyle elden ele CD'lerle yaymaya başlarlar. Beğenen kendi çevresine yaymaya başlayınca iş çığrından çıkmış olur. Cdyi ilk izleyenlerden olan kişi ardından şirketinin ağıyla paylaşıma koyar ve anormal süratle yayılmaya başlar.

YouTube'suz dönemde hızla yayılma..
Tarih MAYIS-HAZİRAN 2002.. Ki o zamanlar henüz You Tube kurulmamıştı. Msn ve ADSL'de ülke genelinde yaygın değildi. Usb ve flash disk sistemleri yoktu. O halde bile emsalsiz olan ve çığır açan bu yapımlar aşırı bir hızla yayılmaya başlar.. Yayılma mantığı elden ele cd iledir. O dönemki teknolojik durumu hatırlamayanlar için şöyle anlatalım. Youtube yoktu, 2005 yılında kuruldu. Şimdiki gibi ceplerde gigabyte dolusu flash diskler yoktu. CD sürücünün yazıcısı olarak çıkan CD Writer ile 650 MB olan cd ortalama 15 dakikada kopyalanmaktaydı. Wetransfer gibi at internete paylaş durumu, akıllı telefon, dokunmatik ekran, tablet diye bir teknoloji bilinmiyordu henüz. Google emekleme ve tanınma dönemindeydi. Geniş bant internet bağlantısı bilinmediğinden ve usb/flash disk terimleri hayatımıza girmediğinden; dublajlarımızı elde edenler yanlarında cdlerle taşıyorlar ve bedelsiz olarak etrafındaki kişilere tabiri caizse adeta misyoner gibi dağıtıyorlardı.

Yayıldığından haberimizin olması 3-4 ayı bulur. Yakın bir dostumuzun,"sizin yaptığınız dublajları VCD Shoplar, seyyarlar parayla satarlarken gördüm" demesiyle işin vahametini anlamıştık ancak artık iş işten geçmiş, sadece hobi amacıyla kendi kendimize yaptığımız dublajlarımızı korsanlar alıp çoğaltmış ve yerlere serdikleri tezgahlarında satış yapıyorlardı. O dönemin en çok satışı yapılan korsan cdleri arasında yer almaktadır ki bunu bir eski vcd shop sahibi aylar sonra kendi ağzıyla "sizin sırtınızdan çok ekmek yedik" cümleleriyle söylemiştir.

2002'nin yaz ayları… bu dönemde başlayan korsan satışlar uzun bir süre devam etti. Yeni çıkan yasalarında etkisiyle aralıklı yapılan baskınlar sonuç getirip yerlere serip cd satma devri biraz olsun bitti. Yayılmasının en hızlı olduğu zamanlarda Konya'nın yanısıra Ankara ve İzmir'de satıldığına şahit olunmuştur.

Sadece hobi amacıyla hiçbir maddi karşılık almadan, eğlence mahiyetiyle yaptığımız çalışmalarımız bilgimiz dışında rasgele yayılıp korsana düşünce, sütten ağzımız yandığından; satışı yapılmasın diye -düşük- kaliteyle internet üzerinden izlenmesini sağladık.  Bu tarihten itibaren de emanet cd verme devrini kapatmış olduk! Cdler yoluyla yayılmasının önüne de geçmiş olduk.

16 HAZİRAN 2001'de Aktuelnet.net Kuruldu:

16 HAZİRAN 2001 yılında kurduğumuz ve daha önceleri farklı içeriğe sahip olan www.aktuelnet.net adlı sitemizi Kasım 2002'de sadece dublajlara ayırarak faaliyete geçirdik. Böylece Kasım 2002 tarihinde o zamanlar Sadık'ın askerde olmasından dolayı tek kalan Üsame; dublajlara bir isim buldu. Kısa adı DDT olan DALGA DUBLAJ TAKIMI… Sadece 2 kişiden ibaret bu takımı, çoğu izleyicimiz dublajlardaki seslerimize aldanıp bizi çok geniş kadrosu olan bir Takım zannediyor ve kadromuza dahil olmak için başvuruda bulunuyorlar.

İşin aslı DALGA DUBLAJ TAKIMI DDT'nin T'si sadece Üsame ve Sadık Ağırbaşlı'dan ibarettir. Site tasarımından, film montajına; fragman yapımından afiş tasarımına, çalışmalarımızın hepsi başlı başına noktasından virgülüne kadar Üsame ve Sadık Ağırbaşlı'ya aittir.

2002 yılından sonlarında medyada da büyük ses getirip ana haber bültenlerinde, radyolarda, gazetelerde ve dergilerde de haber ve röportajlarımız yer aldı.

Ardından bir ilk daha gerçekleştirip Ocak 2003te Bizim Oğlan dublajının fragmanı ve afişi sitemizde yayınlanıp yepyeni bir çığır açılmış oldu.. Komikaze.net üzerinden yıllarca yayınlandı.

Facebook'un olmadığı dönemlerde, izleyen izleyicilerimiz e-mail yoluyla sürekli tebriklerini ilettiler. Bugün hala Türkiye'nin dört bir yanından, Amerika'nın farklı eyaletlerinden, Avustralya'dan, Kazakistan'dan, Almanya'dan, Fransa'dan, İngiltere'den, İsveç'ten, İsviçre'den izleniyoruz ve tebrik e-mailleri alıyoruz. Gelen görüşlerin çoğunda yaptığımız küfürsüz,argosuz çalışmalarımızın ailece izleniyor olmasını görüyoruz. Biz de bu doğrultu da çalışmalar yapıp; mizahın beyinden ve belden aşağısından ibaret olmadığını gösteriyoruz.

Bizi bilenler bilir fakat yeni tanıyanlar için hatırlatalım; Çalışmalarımızda KÜFÜR ve ARGO bulunmaz. Zaten ses tonlamalarımız aşağı yukarı bellidir. Farklı belden aşağı espriler bulunan çalışmaları bize ait sanmayın. Sitemizde ismini bahsettiklerimizin haricinde başka çalışmalar bize ait değildir..

Siz dostlarımızdan gelen maillerden görüyoruz ki; bizleri sadece izlemiyorsunuz; BENİMSİYOR ve hayatınıza ekliyorsunuz… Hepinize sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

Ağustos 2005 tarihinde yaptığımız YA NASİP büyük ses getirmişti. Ardından uzun bir ara vermiş ve yeni adım için plan yapmaktaydık.

Tarihler 4 Eylül 2006'yı gösterirken, Beyaz Show'dan gelen teklifle dublajlarımız internetin haricinde, televizyon yoluyla da milyonlara ulaşma şansı yakaladı. Beyazıt Öztürk' ün dublajlarımızı izleyerek doğallığından ve mizah tarzından dolayı çok beğenmesi ve yeni yayın döneminde bizimle çalışmayı gönlünden geçirmesiyle başlayan bağlantımız ve yüzyüze görüşmelerimiz neticesinde yeni yayın döneminin ikinci programı olan 6 ekim 2006 tarihinde kısa bir Ihlamurlar Altında dublajıyla giriş yapmış olduk…(Beyaz Show'un 2006-2008 sezonu arasında 42 adet dublaj yapıldı)

Son olarak; Kasım 2008'de uzun uzadıya 17.Dalga Dublaj AYARSIZ ile hasrete son vermiş olduk.

Beyaz Show'a özel yaptığımız Şom Ağızlılar isimli dalga dublajlara 3.sezon olan 2009-2010'a 9 ekim 2009 tarihinde Star Trek5 "Soba" dublajıyla devam ettik.. Bundan sonraki senelerde de Beyaz Show'un özel konukları için aşağı yukarı senede bir dublaj yaparak ses verdik sizlere.

Çeşitli aralıklarla yaptığımız Tarumar, Melanet, Sen Küçükken ve Faraza gibi konsantre Uydurma Fragmanlar ile de ayrı bir türle, etkileyici ve kalıcı eserler ortaya koyduk.


5 Haziran 1999 yılından itibaren 17 senedir, çeşit çeşit yapımlarımızla sizlerle olmaya devam ettik.

Bazı dostlarımız soruyor onlara cevap verelim.. Şom Ağızlılar adıyla Beyaz Show'a özel yaptığımız dublajların dışında Beyazıt Öztürk'ün "en" beğendiği favori dublajlarımız; eskilerden Tahtasız(2003), yenilerden Tarumar (nisan 2009).